Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 01 Oct, 2023

Odbiór mieszkania od dewelopera - usterki lokalu, które wymagają naprawy

Odbiór mieszkania od dewelopera - usterki lokalu, które wymagają naprawy

fot: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kupując mieszkanie od dewelopera, prędzej czy później przyjdzie moment na odbiór techniczny. To nic innego jak proces polegający na wnikliwym sprawdzaniu poprawności wykonanych prac, ocenie mieszkania pod kątem technicznym.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - usterki to temat, który przewija się w internecie bardzo często. Może dlatego, że nie należy do łatwych. Osoba, która na co dzień pracuje w sklepie, wykonuje pracę biurową na stanowisku księgowego, czy nawet jest pielęgniarką, nie będzie w stanie dobrze ocenić stanu technicznego mieszkania. Stąd wiele osób dopytuje o szczegóły, o sposób przebiegu takiego odbioru i o to, jak się do niego przygotować. W tym szczególnym dniu na pewno trzeba wrócić do zapisek z umowy, tak by przypomnieć sobie, jakie były ustalenia i czy mieszkanie to faktycznie wygląda tak, jak miało wyglądać. Ponadto trzeba zabrać ze sobą narzędzia, które umożliwią sprawdzenie, czy ściany zostały postawione równo, a okna i drzwi zamontowane poprawnie. Warto posłużyć się kamerą termowizyjną, dzięki czemu będzie można ocenić, czy są gdzieś miejsca, w których ciepło ucieka na zewnątrz. Uwadze umknąć nie może również sama podłoga. Kwestia jej równości ma tu ogromne znaczenie. Jak widać, pracy przy odbiorze jest co niemiara. Odbioru mieszkania powinno się dokonywać w dzień, gdy jest widno. Wówczas łatwiej jest wychwycić wszelkie usterki, wady i niedociągnięcia. Trzeba uważnie sprawdzić, czy ściana nie ma pęknięć, a szyba w oknach nawet najmniejszych rys.

O czym powinien pamiętać nabywca lokalu?

Nabywca mieszkania powinien pamiętać o tym, aby wszystkie wady wpisać do protokołu odbioru technicznego. I nie ma znaczenia, że jest to mała rysa czy niewielkie pęknięcie. Mieszkanie w dniu odbioru kluczy musi być zgodne z umową, a przede wszystkim zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną. Deweloper musi usunąć wszystkie wady lokalu i to w ustalonym terminie. Jeśli jakieś usterki nie zostaną wymienione w protokole, zostaną pominięte. Należy również pamiętać o tym, że deweloper może starać się z pewnych prac wykręcić, opowiadając o tym, jak łatwo klient sam wybranych usterek się pozbędzie. Tymczasem zadanie to należy wyłącznie do niego. To, co zostanie wypisane w protokole odbioru, będzie musiał naprawić i to na swój koszt. Ponieważ niektórzy deweloperzy wiedzą, jak podejść klienta i nie zawsze są uczciwi, na odbiór lokalu warto zabrać ze sobą fachowca. Kupno mieszkania od dewelopera nie zawsze jest tak proste i wygodne jak może się wydawać.

Kto może być przy odbiorze mieszkania?

Przy odbiorze mieszkania zawsze jest deweloper lub przedstawiciel dewelopera oraz nabywca, klient. Klient ma prawo wziąć ze sobą specjalistę, który zna się na budownictwie. Odbiór techniczny z fachowcem zawsze przebiega sprawniej i bezpieczniej. Deweloper wówczas nie czuje się już tak swobodnie. Z drugiej strony fachowiec z łatwością wychwytuje wszelkie niedociągnięcia i usterki. I z tego powodu warto korzystać z pomocy ekspertów, ponieważ to zwiększa pewność, że po odebraniu kluczy, mieszkanie będzie zgodne z umową, ze standardami i oczekiwaniami nabywcy. Tego typu odbiory mieszkań w Warszawie to już standard. Bez problemu można znaleźć firmę, która pomoże w odbiorze lokalu mieszkalnego.