Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 07 Dec, 2023

Legia mogła trafić lepiej

Legia mogła trafić lepiej

Jeśli Legia nie przegra w środę rewanżowego meczu z FH Hafnarfjoerdur, o Ligę Mistrzów będzie walczyła z Szachtarem Donieck - najbogatszym i najpotężniejszym obecnie ukraińskim klubem, zabawką miliardera Rinata Achmetowa.

Szachtar to nie AC Milan, Valencia czy Arsenal Londyn, ale wśród drużyn rozstawionych w losowaniu trzeciej rundy eliminacyjnej Legia mogła znaleźć kilku znacznie łatwiejszych rywali. Wystarczy popatrzeć na budżet zespołu z Doniecka: w ubiegłym sezonie wynosił 84,5 miliona dolarów, czyli blisko dziesięć razy więcej, niż wydał mistrz Polski. Legia wysłała na mundial jednego reprezentanta, mistrz Ukrainy aż ośmiu..

Szachtar od dziesięciu lat nie zajął w ukraińskiej lidze miejsca niższego niż drugie, trzy razy był mistrzem kraju (2002, 2005 i 2006), od 2000 roku w każdym sezonie grał w eliminacjach Ligi Mistrzów. Przebrnął je dwa razy. Odpadał wówczas z LM już po fazie grupowej.
Rinat Achmetow, najbogatszy Ukrainiec, właściciel holdingu System Capital Management (m.in. zakłady metalurgiczne i energetyczne, stacje telewizyjne), najchętniej wydaje pieniądze na obcokrajowców. Trenerem jest Rumun Mircea Lucescu (przed nim w klubie pracowali Nevio Scala i Bernd Schuster), a z 23 piłkarzy aż 16 to obcokrajowcy, w tym sześciu Brazylijczyków.