Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 26 May, 2024

Legia będzie miała nowy stadion

Legia będzie miała nowy stadion

Podczas czwartkowej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy podjęto nową uchwałę w sprawie zagospodarowania terenów rekreacyjno-sportowych przy ul. Łazienkowskiej 1/3 w Warszawie - w miejscu gdzie znajduje się stadion Legii.

W uchwale wyrażono wolę zagospodarowania tych terenów wraz z modernizacją i rozbudową stadionu piłkarskiego oraz obiektów towarzyszących. Do wykonania uchwały zobowiązano prezydenta Warszawy. Koszt realizacji zadania określono na kwotę nie wyższą niż 180 mln zł. Środki na ten cel już wcześniej zostały zapisane w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym.

Miasto będzie realizować modernizację według projektu oferowanego Warszawie przez klub piłkarski Legia. Zakłada on stopniową rozbudowę istniejącego stadionu, a docelowo zasiadać na nim będzie do 32 tysięcy widzów.
W sali posiedzeń Rady zgromadzili się liczni kibice, dziennikarze oraz kierownictwo klubu. Obrady rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem. Po kilku godzinach omawiania innych punktów porządku obrad cierpliwi widzowie doczekali się jednak debaty nad uchwałą.

Wszystkie kluby radnych były zgodne, że należy szybko wybudować stadion. Radni zaproponowali kilka poprawek, ale w głosowaniu żadna z nich nie została przyjęta. Za uchwałą opowiedziało się 35 radnych, natomiast przeciwko był jeden. Wynik głosowania spotkał się z owacją zgromadzonych na sali widzów.

"Jestem szczęśliwy. Temperatura dyskusji była wysoka. Okazało się jednak, że radnym brakowało wiedzy na temat szczegółów projektu. Generalnie skończyło się dobrze i jest to pierwszy krok do tego żeby Legia miała stadion na jaki zasługuje" - powiedział tuż po głosowaniu wiceprezes Legii Warszawa Leszek Miklas.

Po przygotowaniu wszystkich dokumentacji miasto zorganizuje przetarg na budowę obiektu. Jeśli nie pojawią się opóźnienia przetarg zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku, natomiast prace budowlane mogłoby rozpocząć się po zakończeniu bieżących rozgrywek.

"Teraz my przedstawimy projekt. Razem z zarządem miasta będziemy doprowadzać do tego żeby uzyskać pozwolenia na budowę. Miasto musi rozpisać przetarg na prace budowlane. Cały czas trwają prace projektowe. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze zaraz po zakończeniu sezonu pierwsza łopata zostanie wbita na Łazienkowskiej" - wyjaśnił Miklas

"Projekt wykonawczy będzie gotowy za 2-3 miesiące. Potrzebna była ta decyzja by można było wnioskować o wszystkie pozwolenia. Wybory samorządowe nie powinny niczego zakłócić - prace będą wykonywać urzędnicy miejscy. Prezydent nie jest potrzebny by określać procedury. Jeśli wszystko dobrze pójdzie przetarg zostanie rozpisany na początku przyszłego roku" - dodał.

Radni zadecydowali również, że moc straciła uchwała z 17 marca 2005 roku w sprawie zagospodarowania tych terenów. Na jej podstawie miasto rozpisało nieudany w efekcie przetarg publiczno-prywatny. Radni wystąpili również do prezydenta o informacje o kosztach działania powołanej przed czterema laty spółki, która miała zająć się budową stadionu na Łazienkowskiej.