Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 21 Mar, 2023

Kosecki: liczą się piłka i ... samoloty

Kosecki: liczą się piłka i ... samoloty

Nową twarzą w legijnej kadrze podczas zgrupowania w Loipersdorfie jest Jakub Kosecki. 19 – letni napastnik w rundzie wiosennej był wyróżniającą się postacią w Młodej Legii. Podczas rozmowy z legia.com „Kosa jr” opowiada o swoich wrażeniach, planach na przyszłość oraz o pasji którą są … samoloty.
legia.com: Kiedy dowiedziałeś się, że będziesz trenował z pierwszym zespołem?

Jakub Kosecki: Dwa dni po powrocie z wakacji w Grecji wybrałem się z kolegami na zakupy. Nagle odebrałem telefon od trenera Młodej Legii, który powiedział, że zostałem zaproszony na trening pierwszego zespołu. Od razu w poniedziałek pojawiłem się przy Łazienkowskiej 3.
legia.com: Jak odebrałeś tę informację?

Jakub Kosecki: Przez pół roku treningów w Młodej Legii podglądałem zajęcia kolegów z pierwszego zespołu i marzyłem, aby móc poćwiczyć z nimi. Kiedy otrzymałem telefon byłem miło zaskoczony.

legia.com: Pamiętasz swój pierwszy trening?

Jakub Kosecki: Oczywiście. Zajęcia odbyły się na siłowni. Przy tej okazji pojawiło się pewne nieporozumienie. Zadzwonił do mnie dziennikarz, a ja w żartach powiedziałem, że podnoszę 90 kilogramów. Później zostało to opublikowane. Biorę się za normalne ciężary. Wszystko jest pod kontrolą Ryszarda Szula. Nie było lekko, ale starałem się nie odstawać od reszty.

legia.com: Na zgrupowaniu pełnisz rolę „świeżaka”, który nosi piłki oraz sprzęty.

Jakub Kosecki: Taka jest moja rola. Noszę piłki, sprzęty, a ubrania składam do kupki. Jednak nie protestuję. Sodówka mi nie odbiła i nie skarżę się trenerowi. Jestem najmłodszy stażem, a trudno oczekiwać, żeby Maciek Iwański czy Roger nosili sprzęty. Wcześniej robili to Ariel z Maćkiem Rybusem i też nie protestowali.

legia.com: Dogadujesz się z kolegami z zespołu?

Jakub Kosecki: Nie mam żadnych problemów. Czasami ktoś mi robi żarciki, aby rozładować sytuację. Obywa się bez przykrych incydentów.

legia.com: Mieszkasz w pokoju z Adrianem Paluchowskim i Kamilem Majkowskim.

Jakub Kosecki: Tworzymy fajną paczkę i bez problemu się dogadujemy. Początkowo miałem być z Patrykiem Koziarą, ale „Koziar” nie znalazł się w kadrze na zgrupowanie. W zaistniałej sytuacji nie miałem z kim mieszkać, więc trenerzy przydzielili mnie do „trójki” z „Paluchem” i „Majką”.

legia.com: Na treningach starasz się trzymać blisko Marcina Mięciela.

Jakub Kosecki: To bardzo doświadczony zawodnik, który długo grał za granicą. Z chęcią go słucham, bo udziela mi mądrych rad.

legia.com: Jednak podczas zajęć nie masz litości dla bardziej doświadczonych kolegów.

Jakub Kosecki: To są zajęcia i nikt nie stosuje taryfy ulgowej. Na treningu trzeba zapomnieć o dylematach i dawać z siebie wszystko. Jest czas na zabawę, ale podczas treningów wszyscy mają równy statut.

legia.com: Jak uważasz, co powinieneś jeszcze poprawić?

Jakub Kosecki: Będę systematycznie chodził na siłownię i systematycznie ćwiczył brzuszki oraz robił pompki. Moja masa ciała będzie większa. Muszę się skupić nad techniką i szybkością. W tej chwili moja mniejsza postura nie stanowi poważniejszego problemu, chociaż starć z Dicksonem Choto nie wspominam najlepiej. Najlepiej wychodzi mi gra jeden na jeden.

legia.com: Czy masz jeszcze kogoś, kto tobie najczęściej doradza.

Jakub Kosecki: Na każdym kroku czuję wsparcie trenera Jacka Magiery. Poza nim każdy po trochu mi pomaga i doradza. Tego oczekuję od kolegów i jestem im wdzięczny za pomoc.

legia.com: Kiedy dowiedziałeś się, że lecisz do Austrii?

Jakub Kosecki: W dniu wylotu. W szatni widniała rozpiska, na której znalazło się moje nazwisko. Po cichu liczyłem na wyjazd, ponieważ wziąłem udział w testach wydolnościowych organizowanych przez Ryszarda Szula.

legia.com: Twoje pakowanie musiało mieć ekspresowy charakter.

Jakub Kosecki: Faktycznie, przyjechałem do domu, bardzo szybko zabrałem swoje rzeczy i stawiłem się przy Łazienkowskiej 3.

legia.com: Co twój tata powiedział, kiedy dowiedział się, że jedziesz do Austrii?

Jakub Kosecki: Po prostu kazał walczyć. W niczym mi nie doradzał.

legia.com: Czym się Kuba Kosecki interesuje się poza futbolem?

Jakub Kosecki: Moją wielką miłością, oczywiście obok futbolu, są samoloty. Gdybym nie został piłkarzem, to zrobiłbym kurs pilotażu, aby prowadzić samoloty pasażerskie lub awionetki. Być może to marzenie zrealizuję po zakończeniu kariery sportowej. Jednak na razie koncentruję się wyłącznie na futbolu.

legia.com: Masz jakieś ulubione modele samolotów?

Jakub Kosecki: Są to zdecydowanie Airbusy, chociaż ostatnio kilka z nich spadło. To wspaniałe maszyny - najlepsze i najładniejsze dla pilota. Aby kierować takim gigantem trzeba być fenomenalnie wyszkolonym technicznie i mieć olbrzymie doświadczenie. Poprowadzić Airbusa – to jest jedno z moich marzeń.

legia.com: Często latasz?

Jakub Kosecki: Staram się możliwie najwięcej. To sprawia mi olbrzymią frajdę. Najbardziej lubię loty wielogodzinne. Takie wojaże są najprzyjemniejsze.

legia.com: Zaliczyłeś już taką kilkugodzinną przygodę w samolocie?

Jakub Kosecki: Oczywiście. Kiedy mój tata grał w USA, często lataliśmy na Florydę albo na Hawaje. Klub Chicago Fire wysyłał go na siedmiodniowe urlopy, który spędzaliśmy w tamtych miejscach. Nie ukrywam, że lot był dla mnie najprzyjemniejszym elementem podróży.

legia.com: Skąd się wzięła twoja pasja?

Jakub Kosecki: Od pierwszego lotu. Nie zapomnę, że przed wejściem na pokład samolotu towarzyszył mi ogromny strach, ale kiedy zająłem swoje miejsce i zobaczyłem pięknie wystrojone wnętrze to się uspokoiłem. Dodatkowo siedziałem na wysokości skrzydła i wszystko doskonale widziałem. To było wspaniałe. Później zacząłem zbierać modele samolotów. Czytam sporo książek dotyczących lotnictwa. To jest moja pasja.

legia.com: Lotnictwo nie jest popularnym hobby wśród piłkarzy.

Jakub Kosecki: Faktycznie, nie słyszy się o tym, ale to jest moja pasja!

legia.com: Jak widzisz swoją przyszłość w Legii?

Jakub Kosecki: Bardzo chciałbym trenować z pierwszym zespołem i ogrywać się w Młodej Ekstraklasie, ale o wszystkim zadecydują trenerzy. Jeżeli zostanę w pierwszej drużynę, to spełnię jedno ze swoich marzeń. Jeżeli trenerzy powiedzą, żebym wracał do Młodej Legii, to nie będę protestował.

legia.com: Które chwile związane z Legią, zapadły w twojej pamięci?

Jakub Kosecki: Naturalnie jest to pierwszy gol po podpisaniu kontraktu - w meczu z Jagiellonią. Poza tym zapamiętam świetną atmosferę w Młodej Legii. Z miłą chęcią przychodziło się na treningi. Mieliśmy dobrą passę i gdyby nie słaba runda, to walczylibyśmy o wyższe cele.

legia.com: Milan ma klan Maldinich. Czy Legia doczekała się klanu Koseckich?

Jakub Kosecki: Bardzo bym tego chciał, ale muszę jeszcze dużo pracować nad sobą. Jeżeli sztab szkoleniowy uzna, że nie nadaję się do Legii, to będę musiał poszukać nowego pracodawcy, ale zrobię wszystko, aby znaleźć się w Galerii Sław Legii.