Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 23 Feb, 2024

Górnik ukarany za mecz z Legią

Górnik ukarany za mecz z Legią

Komisja Ligi Ekstraklasy SA ukarała klub z Zabrza grzywną w wysokości 32 tys. złotych za naruszenie porządku podczas meczu z Legią oraz wpuszczenie stołecznych kibiców na swój stadion.

W trakcie niedzielnego spotkania kibice Górnika rzucali serpentynami w boisko. Dwukrotnie trafiły one piłkarza Legii Piotra Bronowickiego. Za to przewinienie Górnik będzie musiał zapłacić 12 tys. złotych. Więcej, bo 20 tys. złotych, zabrzański klub ma zapłacić za wpuszczenie kibiców Legii na swój obiekt. Warszawski klub, po zamieszkach w Wilnie, zakazał swoim kibicom udziału w meczach wyjazdowych.

Dmuchali na zimne

– Kara za rzucenie serpentyn jest słuszna, bo do tego nie powinno dojść – przyznaje Krzysztof Maj, dyrektor ds. marketingu Górnika Zabrze. – Jesteśmy jednak zdegustowani karą za wpuszczenie kibiców Legii. Zostaliśmy ukarani za to, że wolimy dmuchać na zimne i zapobiegać rozróbom. Kibice Legii kupili bilety w przedsprzedaży. Przy nowych przepisach może to zrobić każdy. Wspólnie z policją zdecydowaliśmy, że ze względu bezpieczeństwa kibiców Legii umieścimy w sektorze dla gości. Zapomniano, że kibice są solidarni i pomagają sobie przy zakupie biletów. Zarząd Legii odbił piłeczkę, bo nie chce zmierzyć się z problemem i postanowił nie sprzedawać u siebie biletów na spotkania wyjazdowe Legii. Przed meczem spotkaliśmy się z kibicami warszawskiego klubu dwa razy. Zapewnili, że będzie porządek. Słowa dotrzymali. Są ludźmi, z którymi można współpracować. Jeśli moglibyśmy cofnąć czas, też wpuścilibyśmy ich na stadion. Nie możemy odpowiadać za to, że ich klub nie umie znaleźć z nimi wspólnego języka. Ten problem dotknie też inne kluby – dodaje Maj.
W środę PZPN rozesłał do klubów ekstraklasy pismo. Poinformował w nim, że decyzją zarządu KP Legia kibice warszawskiej drużyny mają zakaz wyjazdów. W przypadku nie zastosowania się do niego, będzie to naruszenie prawa.

PZPN tylko przypomina

– Jest przepis, który mówi, że kibice drużyny przyjezdnej mogą kupować bilety jedynie przez swój klub – tłumaczy Zbigniew Koźmiński, rzecznik PZPN. – W myśl niego Legia powinna zamówić bilety u Górnika i rozprowadzić wśród swoich kibiców. Skoro wydała zakaz wyjazdu, nie mieli oni prawa kupować biletów. My tylko przypomnieliśmy, jakie są przepisy. Tak samo będzie w przypadku ŁKS, jeśli kibice Legii pojadą do Łodzi (17 sierpnia – przyp. red.) – dodaje Koźmiński.
Nałożone w środę przez Ekstraklasę SA kary są nieprawomocne.
– Na pewno odwołamy się od kary za wpuszczenie kibiców – kończy Krzysztof Maj.
Na środowym spotkaniu przedstawicieli klubów i Ekstraklasy działacze Legii grozili, że będą domagać się kar od klubów, które będą wpuszczać kibiców z Warszawy. Protestowali przeciwko temu m.in. przedstawiciele Lecha Poznań i ŁKS, twierdząc, że nikt nie będzie im dyktował, kogo mają wpuszczać na własne stadiony.