Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
  • 07 Dec, 2023

Drugi trening Legii - od środy w prawie pełnym składzie

Drugi trening Legii - od środy w prawie pełnym składzie

Dickson Choto, Herbert Dick i Roger Guerreiro wrócili z urlopów. Aleksandar Vuković i Miroslav Radović też i nawet już trenowali. Tak samo jak nowy w Legii Piotr Bronowicki. Od środy - Bartłomiej Grzelak.

Także w środę wyjazd do Spały
Legioniści jadą tam na badania wydolnościowe, które po raz pierwszy (w czwartek i piątek) zostaną przeprowadzone pod okiem nowego w klubie trenera od przygotowania fizycznego Ryszarda Szula. Zabraknie tylko Juniora, który po tym jak został napadnięty w Brazylii i stracił paszport, przyleci dopiero 15 stycznia. Dziś do Warszawy wróci Edson. Tak jak i Piotr Włodarczyk. - Przygotowania rozpoczniemy prawie w tym składzie, w którym zakończyliśmy rundę jesienną. Na razie z nowych piłkarzy pojawił się tylko Piotr Bronowicki. Będzie miał tydzień, by się pokazać. W środę dotrze Grzelak. Wciąż staramy się o pozyskanie Pawła Magdonia. Nie rezygnujemy też z innych pomysłów - mówił główny trener zespołu Dariusz Wdowczyk podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Spotkanie w klubie zorganizowano po części po to, by pochwalić się współpracą z uznaną w świecie firmą TechnoGym zaopatrującą klubową siłownię. W tym celu oprowadzono towarzystwo po wspomnianym pomieszczeniu, w którym młodzi piłkarze drugiej drużyny Adrian Paluchowski, Kamil Majkowski i Przemysław Wysocki demonstrowali, jak to wszystko działa. Także po to, by dać namiastkę tego, jak legioniści w czwartek i piątek będą testowali siłę i wytrzymałość pod okiem trenera Szula. W te dni bowiem dla osób postronnych badania i testy mają mieć charakter zamknięty.

Ciężar w tych dniach spadnie na specjalistę znanego ze skutecznej pracy z Wisłą Kraków, a wcześniej z wieloletniej współpracy z Robertem Korzeniowskim i innymi znanymi sportowcami. Szul podczas spotkania wyjaśniał, na czym ma polegać jego pomoc i dlaczego na miejsce przedsezonowych badań wybrano nie jak zwykle AWF, tylko Spałę. - Ten rodzaj badań musimy przeprowadzić poza laboratoriami, będą więc się odbywały w tamtejszej hali. Poza tym w Spale będziemy mieli zawodników skoszarowanych, spotkam się z nimi i porozmawiam o tym, jak ma wyglądać nasza praca. Trening musi być procesem świadomym. Zawodnicy muszą wiedzieć, dlaczego akurat biegniemy 100 metrów co 20 sekund albo gierka trwa raz cztery minuty, a innym razem pół godziny. Jeżeli zawodnicy są świadomi, wykonują testy dokładniej - opowiadał Szul.

- Jak będą wyglądały testy w Spale? Najpierw podczas biegów na 5, 10 i 20 metrów sprawdzimy szybkość piłkarzy. Potem sprawdzimy moc kończyn dolnych na platformie, a na koniec każemy biegać na 1500 metrów. W ten sposób sprawdzimy wydolność. Po tych testach wprowadzimy indywidualizację treningu, np. będziemy wiedzieli, którym zawodnikom podczas zgrupowań trzeba zlecić poranne bieganie na czczo, a którym odpuścić. Ale maksymalnej wytrzymałości nie uda się wypracować przez tydzień. Na to profesjonalni sportowcy potrzebują co najmniej pół roku. Mniej wytrenowani oczywiście znacznie dłużej - wyjaśniał.

- Zmiany w sztabie szkoleniowym Legii są większe niż w gronie piłkarzy. Od dawna dyskutowaliśmy, że trzeba coś zmienić. To ja zadzwoniłem do trenera Szula - mówił Wdowczyk, który z najbardziej cenionym szkoleniowcem od przygotowania fizycznego zetknął się w czasach, kiedy prowadził kielecką Koronę. Oprócz Szula sztab szkoleniowy wzmocnił jeszcze Jacek Magiera. - Jacek będzie zajmować się młodzieżą, a także obserwacją rywali. Dzięki powiększeniu sztabu będę miał więcej luzu, będę mógł skoncentrować się na innych sprawach, jak planowanie transferów. Zwiększy się rola choćby Jacka Zielińskiego. On i Jacek Magiera w tygodniu będą przede wszystkim prowadzić treningi. Moja rola ma się zwiększać w marę zbliżania się terminu meczu. W takim cyklu zamierzamy pracować - tłumaczył Wdowczyk.

Z Legią ma też współpracować inny jej niedawny zawodnik Marcin Rosłoń - wychowanek, który zakończył karierę z końcem poprzedniego sezonu (tak jak Magiera głównie dlatego, że już nie chciano, aby grał w Legii). - Po operacji kolana wraca do zdrowia kolejny trener Tomasz Strejlau. Z końcem tygodnia odrzuci kule. Do Mrągowa jeszcze nie pojedzie, ale na kolejne zgrupowanie na Cypr jak najbardziej. Nasz sztab szkoleniowy znacznie więc się poszerzył - mówił trener. - Za całość wciąż jednak odpowiadam ja, czyli Dariusz Wdowczyk.

Plan Legii

Ogólny plan przygotowań legionistów znany był już od dawna, ale dopiero wczoraj można było poznać szczegóły dotyczące przede wszystkim tego, z kim i kiedy zagrają podczas zagranicznych zgrupowań. Na zgrupowania poleci 22 lub 23 zawodników. W środku zgrupowania na Cyprze kilku graczy dołączy do mającej wówczas przebywać w Hiszpanii reprezentacji. Będą to zapewne: Łukasz Fabiański, Grzegorz Bronowicki, Sebastian Szałachowski i Bartłomiej Grzelak.

10.01-12.01 badania wydolnościowe w Spale, 13.01-14.01 udział w imprezach z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 15.01-24.01 zgrupowanie w Mrągowie, 25.01 badania morfologiczne w Warszawie, 26.01-7.02 zgrupowanie na Cyprze (Larnaka), 31.01 sparing ze Steauą Bukareszt (Rumunia), 3.02 sparing z Metalurgiem Lepaja (Łotwa), 6.02 sparing z Lewskim Sofia (Bułgaria), 8.02-11.02 treningi w Warszawie (w tym badania morfologiczne), 10.02 sparing ze Świtem Nowy Dwór, 12.02-21.02 zgrupowanie w Hiszpanii, 14.02 sparing z Austrią Wiedeń (Austria), 17.02 sparing z AC Horsens (Dania), 20.02 sparing ze Spartą Praga (Czechy), 24.02 początek sezonu - mecz z ŁKS w Łodzi w Pucharze Ekstraklasy